Seznamte se: CrossFit

FilipNezařazenéLeave a Comment

Untitled-1

Možná už jste na ně v posilovně narazili. Poznáte je podle odhodlaného výrazu, potu a až přehnaně dobré fyzičky. Jejich nástroji jsou osa, hrazda a váha vlastního těla. Ano, tahle parta si přišla zacvičit Crossfit. Do českých fitness center se pomalu začíná dostávat fenomén, který se už stihl prosadit ve všech koutech světa. Crossfit je komplexní cvičební program snoubící silový a kondiční trénink. Můžete jej cvičit prakticky kdekoli a připaví Vás na jakoukoli fyzickou výzvu. Crossfit je životní styl.

 

Greg Glassman byl člověk, který otevřel léta páně 1995 první CF tělocvičnu a dal dohromady Crossfitový cvičební program. Udělal to se svou manželkou a stalo se to v americkém městě Santa Cruz. První tělocvičny původně sloužily ke zlepšení fyzické kondice policistů a bylo jich jen 18. O pět let později bylo těchto mučíren 1 700! – a to se bavíme pouze o těch oficiálních a registrovaných. Crossfit se mezitím stal nesmírně populárním tréninkem pro rapidní zvyšování kondice – oficiálně i neoficiálně. Těch oficiálních je dnes už přes 5 500 a trénuje v nich 35 000 trenérů. U nás Crossift na svůj boom stále čeká, ale přesto už v naší republice najdete celkem 3 oficiální CrossFit gymy. Dva v Praze a to CrossFit Praha a CrossFit Committed a dále ve Zlíně – CrossFit Zlín. S rychlostí jakou nabírá na popularitě, však věštím brzký příchod i do našeho regionu.

 

Samotný trénink netrvá dlouho. Jádro tréninku zřídka kdy trvá déle než 30 minut. Před hlavním tréninkem je však nezbytné tělo dobře připravit na vysokou zátěž kliky, dřepy, výpady, shyby i krátkým během, aby se vaše svaly zahřály a prokrvily. Jsou dva různé způsoby, kterými budete měřit své výkony a zlepšení. Budete mít stanovený čas (obvykle 20 minut), během kterého budete muset odcvičit maximální počet opakování několika cviků. Nebo budete mít stanovený počet opakování a odcvičíte je v co nejkratším možném čase. Crossfit můžete jistě cvičit sami, v podstatě nemusíte ani nikam chodit, ale velmi motivujícím faktorem je přítomnost dalších sportovců, kteří se navíc obvykle silně podporují, své výsledky evidují a pracují na jejich vylepšování.

 

Hlavní myšlenkou Crossfitu je rozvoj vytrvalosti, srdeční kondice, výbušnosti, rychlosti a koordinace. Crossfit vás zocelí. Pracovat budete s Kettlebelly, medicinbaly, hrazdami, činkami a pak už si vystačíte více méně s vlastním tělem. Jednou z největších výhod Crossfitu je jeho variabilita. Tréninkový plán si uzpůsobí každý cvičenec na míru podle svých možností, ale hlavně podle svých cílů. Program je velmi populární mezi hasiči, záchranáři, ale také mezi zápasníky MMA či Thaiboxu.

 

Typickými Crossfitovými cviky jsou tyto: nadhoz a tlak s olympijskou činkou, dřepy s činkou, výpady s činkou, mrtvý tah, házení medicinbalu do výšky o stěnu, dvojité přeskoky přeš švihadlo, cviky s pytli, Kettlebelly, shyby. Crossfit je velmi rozmanitý, ale přesto vyznává filozofii jednoduchosti – tak, abyste jej mohli praktikovat téměř kdekoliv.

 

A Abychom nezůstali jenom u řečí, připravili jsme si pro Vás na neděli rozhovor s úspěšným českým crossfiterem a fitness trenérem – Honzou Peršínem. Dialog bude doprovozen i fotografiemi typických crossfitových cviků, takže se máte určitě na co těšit.