Chukka VS. Desert boots

FilipLifestyleLeave a Comment

Chukka

Legenda mezi volnočasovou obuví. Tak by se daly nazvat tyto kotníkové boty charakteristické svým dvou až třířadým šněrováním. Je často zaměňován s tzv. Desert boots, ale nenechte se zmást. Ne všechny chukka jsou desert boots. Jak to tedy je? Jak to všechno vzniklo a kde je hlavně můžu sehnat?!

 

Chukka (někdy také ,,chukker") je označení jednotlivých částí hry jezdeckého sportu Polo. Názorů na vznik názvu této obuvi je mnoho. Jedna z oblíbených teorií však tvrdí, že nehrající sportovci se právě mezi těmito periodami přezouvali do pohodlnějších bot, které nápadně připomínali dnešní vzhled. Oblibu si boty získávaly především od 50. let minulého století, podobně jako kalhoty chinos, kdy se rychle adaptovaly z bojiště druhé světové války. Tam je využívali především britští vojáci v pouštních misích.

 

Říkali jim ,,Desert boots” a byly vyrobené ze světlé semiše (broušená telecí kůže) s podrážkou ze surové gumy. Byly vytvořeny především za účelem vysokého pohodlí a odolnosti vůči tamním podmínkám. Jedním z obránců vlasti byl i Nathan Clark z tradiční rodinné obuvnické firmy Clark's. Ten si tehdy nevšedního designu všiml poprvé po svém převelení na Myanmar, kde jej nosili důstojnící ve volných chvílích. Rychle odhalil příležitost, rozjel masovou výrobu  a možná tak i díky jemu vypadají desert boots tak, jak je dnes známe.

image1xxl

ASOS Desert boots, sand suede. Zdroj: asos.com

Desert boots jsou tedy podkategorií Chukka s jasně definovaným vzhledem. Chukka boots nám vyjadřuje daleko širší pojem, se kterým se s tak jednoznačnou charakteristikou už nesetkáme. Na výběr máme od elegantních celokožených bot vhodných pro formální příležitosti, až po street/urban verze pro každodenní nošení. Jednoznačně nejoblíbenější verzí ale zůstávají Desert boots, které se řadí mezi tzv. Basics a neměly by tak v botníku žádného gentlemana chybět.

 

Chápeme je především jako casual wear. Díky svému pohodlí a odolnosti jsou vhodné pro každodenní nošení téměř po celou část roku. Tam, kde se nesetkáváme se striktním dress code, jsou ideální obuví do kanceláře. Nosit bychom je měli v kombinaci s jeansy, nebo chinos. Především s jeansy vypadají opravdu dobře. Outfit  doplníme např. button down košilí, polo trikem či klasickým jednoduchým tričkem. A pokud navrch přidáte Herrington jacket v barvě bot, získáte ten nesmrtelný mužný vzhled, který jsme mohli vidět už u Jamese Deana či Stevea McQueena (pokud chcete moderni ekvivalent, tak u Davida Beckhama).

Clarks

Clark's Desert boots, sand suede. Zdroj: commons.wikipedia.org

S dostupností bot si hlavu nelamte. Dnes je najdete v každém lepším obchodě. Horší už to bude ale s kvalitou a hlavně jak ji rozpoznat. Pozornost věnujte materiálu, kdy kůže by měla být jak z vnějšku, tak především z vnitřku boty. Podrážka by neměla být přilepená, ale přišitá. Pokud máte omezený budget a chcete se s botou teprve seznámit a přijít na to, jak se starat o semiš, můžete se na boty podívat např. v řetězcích typu Humanic, které najdete v každém obchodním středisku. Cenu očekávejte okolo 1300-1500,- Kč, s tím, že bota Vám vydrží nanejvýš rok.

 

Podobnou alternativou je i nákup na známém módním portálu ASOS, kde sice naleznete i dražší a kvalitnější kousky, ale boty jejich vlastní výroby i díky častým slevovým akcím seženete často v ceně pod 1000,- kč s dopravou zdarma do ČR. Pokud je pro Vás kvalita prioritou, zkuste třeba Clark's Original Desert boots. Vzhled je stejný už více, než 50 let a jedná se o opravdové originály:). Nabídka v českých obchodech je ale vzácná až výjmečná, proto se pravděpodobně opět podíváte na internet.

 

Samozřejmě je můžete zakoupit na jejich oficiálním evropském eshopu, nejoblíbenější způsob nákupu obuvi Clark's je však prostřednictvím internetového gigantu Amazon. Dle mých osobních zkušeností, nejlepší cenu i přes clo a poštovné získáte na amazon.com s cenou pod 3000,- Kč. Pokud se poohlížíte ještě výš, zkuste vygooglit např. Allen Edmonds Shoes. Já osobně v nedávné době zvolil nákup pro mě ověřených (kvalitou i velikostně) anglických bot Loake ze známého obchodu Herring Shoes.

 
Loake-Loake Kalahari-Olive Suede-6601-3447-1
Loake Kalahari Desert boot, Olive. Zdroj: herringshoes.co.uk
 

Pokud s příchodem jara zvažujete nákup dobře vypadající univerzální boty, desert boots jsou jasnou volbou. Za sharpfolks.cz se můžete prostřednictvím facebooku tešit na brzkou fotorecenzi:).