Nejbohatší muž v Babylóně

FilipMindset

IMG_0775-2

od George S. Clason

Možná jste o ní už slyšeli. Klasika z žánru osobní produktivity a finanční prosperity. Tato útlá publikace  sama v podtitulu prohlašuje, že se jedná o nejlepší knihu, která kdy byla napsána na téma bohatství. Prodalo se jí již přes 3 miliony výtisků a údajně je vynikající inspirací a návodem, jak zbohatnout. Zhodnocení nechám na Vás. Rád se, ale s Vámi podělím o své zážitky ze čtení tohoto titulu.

Kniha samotná je psána jako příběh z okolí starověkého Babylonu, nejbohatšího města na světě. Ústřední postavou je obchodník Arkád, který se s ostatními dělí o své zkušenosti. Setkáte se, ale i s mnoha dalšími postavami a jejich příběhy, které v sobě vždy skrývají nějaké to životní moudro, či ponaučení.

Dílo bylo původně psáno ve formě krátkých povídek, až nakonec ve dvacátých letech minulého století vyšlo souborně. Relevantní obsah, ale naleznete i v dnešní době. Konec konců příběh  přebírá zákonitosti fungující tisíce let. O její popularitu se do značné míry zasloužili také pěněžní ústavy a popravě řečeno, není se čemu divit. Co příběh, to reklama na jiný finanční produkt. Ať už hovoříme o hypotéce, životnímu pojištění, či o spořícím účtu.

Tím bych, ale knize nechtěl ubírat na její důležitosti. Vše má svou logiku, je názorně vysvětleno na příkladech, a skutečně dokáže vybudit čtenáře k přemýšlení. Ústřední myšlenkou knihy je teze, že “část peněz, které vydělám, patří mě”. Po několikerém přemílání si této věty v hlavě  jsem v ní našel obrovské zalíbení. Říká se, že Vaše životní nároky rostou úměrně s penězi, které vyděláte. Přiznám se, že dlouhou dobu jsem se v tomto kolotoči také nacházel. Ale pochopení, že obyčejnou 1/10 mého výdělku, která v zásadě nijak neovlivní kvalitu mého života, mohu použít jinak, než ji jen utratit, protože mi na konci měsíce ještě něco zbylo, mi dodalo sebevědomí  a chuť v novém návyku pokračovat.

Ale to není jediná věc, kterou jsem si z knihy odnesl. Krásné jsou i příběhy s podobenstvím otroctví, které jsou aplikovatelné i dnes, na všech těch, kteří se rozhodli dělat sluhu penězům. V závěru se setkáme i s příběhem, který nás naučí, že dobře odvedená práce má význam a dělá člověka lepším. Víc už Vám ale neprozradím. Knihu Vám můžu jen doporučit. Ať už k zpříjemnění nedělního odpoledne, či počtení do tramvaje. Radost Vám myslím udělá i cena této inspirativní publikace.