Jan Peršín: Crossfit beru jako životní styl

FilipNezařazenéLeave a Comment

crossfit

O tom co je Crossfit a jak vznikl jsme hovořili v minulém článku. Nyní Vám přinášíme pohled zkušeného borce Honzy Peršína, který má už nějakou CF historii za sebou a to jak v trenérské, tak závodní rovině. 

Jméno: Jan Peršín

Věk: 27

Kvalifikace: Instruktor fitcentra, licence na funkční trénink, účastník trenérského semináře CrossFit v Basileji, student katedry tělesné výchovy a sportu.

Koníčky: CrossFit a vše okolo něj, hudba

Sportovní historie: Od malička hodně sportů převážně však fotbal, nyní aktivní závodník v CrossFitu

Zaměstnání: Osobní trenér

Kontakt: persin.jan@seznam.cz

Muscle-up

Jak ses dostal ke crossfitu?

    Ke CrossFitu jsem se dostal vcelku náhodou. Na internetu jsem narazil na video z CrossFit games 2011, které se konají každoročně v Los Angeles a kterých se zúčastňují vždy jen ti nejlepší atleti světa. No a po zhlédnutí tohoto videa jsem zůstal sedět s pusou otevřenou a začal se o to více zajímat.Po důkladnějším zkoumání tohoto sportu jsem narazil na svojí první holku (nejklasičtější workouty jsou pojmenovány ženskými jmény) – na Fran. V téhle zákeřné holce se musí udělat na čas postupně v počtech 21-15-9 dva cviky a to tzv. thruster (přední dřep s následným výrazem nad hlavu s váhou 42kg a pull ups (shyby), čili postupně udělat 45 opakování od obou cviků. A nebylo to hezké setkání s touhle holkou. Totální svalové vyčerpání a čas okolo 10 minut mluví za vše. Jen pro informaci, nejlepší atleti mají Fran zvládnutou v časech mnohdy pod 2minuty a 30sekund a v suchém triku….

 

Co pro tebe CF znamená?

    CF už neberu jen jako cvičení, ale jako životní styl. Neustále se snažím zlepšovat, a to jak z teoretického, tak z praktického hlediska. Neustále uvažuji a přemýšlím nad tím jak být lepším atletem, tak aby šla má maxima nahoru  a naopak mé časy dolů . Zaměřil jsem se daleko více na mobilitu a zvyšování rozsahu pohybu, abych byl co nejlépe připravený na každodenní výzvy které CF přináší. S touhle problematikou mi hodně pomáhá knížka od celosvětově uznávaného odborníka na lidský pohyb Dr.Kellyho Starretta-Becoming a supple leopard. Tyhle nabyté znalosti se snažím aplikovat jak na sobě tak i na svých klientech. Progress je úžasný. Dále jsem upravil stravu,tak abych byl schopen co nejlepších výkonů a v neposlední řadě je ve světě trend , kde se lidé předhánějí s co nejvíce cool oblečením s CF motivy na cvičení. Funguje i v naší komunitě.

 

Ovlivňuje CF tvůj denní režim?

    CF můj denní režim určitě ovlivňuje. Vždy se snažím připravit si tréninkový plán na následující týden a podle času, kdy nemám zrovna osobní tréninky s klienty trénuji sám sebe. Někdy i dvoufázově a tedy dopolední a odpolední fáze, z čehož jeden trénink zabere v průměru 2 hodiny.

 Kettlebell

Je náročné vydržet cvičit CF dlouhodobě?

    Člověka to úplně pohltí. Zpočátku, když člověk mele z posledního tak je jasné, že mu hlavou bleskne myšlenka, že už nikdy více, ale po dokončení daného workoutu se vyplaví endorfiny a člověk si řekne: „Sakra příště to musím zajet rychleji a lépe.“ Jde o to připravovat postupně lidské tělo na tento typ tréninku a rozumně si přidávat zátěž. Tohle už by vám ale měli pohlídat kvalifikovaní trenéři, kteří by měli být přítomni v každém oficiálním CF gymu.

 

Proč by lidé měli volit CF namísto klasického fitness?

    Nejsem ten typ člověka, který vám tady teď bude říkat, že to co dělá on je to nejlepší a určitě byste to měli dělat taky. Člověk by si měl vybrat, jak bude cvičit. Proto se zaměřím jen na benefity CrossFitu a ať si pak každý udělá úsudek sám, jestli se tomu bude věnovat, či nikoliv. CF je určený v prvé řadě pro zkvalitnění života a vždy by měla být na prvním místě správná technika před nějakou hrubou silou. Je určen pro všechny bez rozdílů věku nebo pohlaví. Člověk necvičí na strojích, ale učí se pracovat s vlastní váhou těla, anebo ze země zvedá břemena a učí se je zvedat sto procentně dobrou technikou, která má co nejvíce zamezit a eliminovat možná zranění. Člověk tedy buduje kondici, tzv. svalovou vytrvalost a funkční sílu, která mu má později pomoci v běžném životě. To je hlavní důvod, proč se CF věnují statisíce lidí po celém světě a to bez rozdílů věku. To vše jde samozřejmě ruku v ruce s úbytkem tělesného tuku a nárůstem tzv. funkčního svalstva. Druhá věc je samozřejmě, že se člověk může brát CF jako sport a bude chtít měřit síly s ostatními crossfitéry z republiky, anebo dokonce ze světa. Pro takové lidi už by měl být každodenní drill na denním pořádku…

 

Pro koho je cf přínosný? Jsou sporty, kde může CF vyloženě přispět k lepším výkonům?

    Tak jak už jsem zmínil výše, CF je přínosný úplně pro každého. Sportů, ve kterých může CF pomoci k lepším výkonům je určitě celá řada. A to ať už se jedná o silové sporty, nebo sporty vytrvalostního charakteru. Potvrzením tohoto tvrzení může být fakt o nedávném návratu našeho tréninkového partnera a kamaráda, plavce Michala Rubáčka zpět na startovní bloky po uplynutí dvouletého distancu. Michal s námi po celou dobu zákazu startu cvičil CF a udržoval se tak v kondici pro svůj návrat. Výsledkem byly nedávné závody ve Zlíně, kde nejenže Michal vyhrál, ale zaplaval zde dokonce rekordy závodu.

 

Jaký je současný stav komunity?

    CF komunita se v České republice neustále rozrůstá. Defacto už v každém větším městě u nás najdete komunitu lidí, která se pravidelně schází a dennodenně se společně staví výzvám, které CF přináší. Tito lidé se pak potkávají na závodech a většinou se všichni vzájemně znají. Kouzelné na těchto závodech je fakt, že ať už jste odkudkoliv a v podstatě jste soupeři, tak se všichni navzájem povzbuzují, anebo si dokonce radí strategii. V jakém jiném sportu tohle funguje?

 Thruster

Co tedy závody, liga nebo turnaje?

    Závodů u nás už je vcelku dost. Z těch větších závodů: Czech beast challenge v Ústí nad orlicí, No excuse challenge v Hradci Králové, Big One cross challenge v Brně, anebo závody týmů v Liberci atd… Dále se koná nespočet závodů na Slovensku. No a pak jsou tady samozřejmě CrossFit games. Svátek pro všechny crossfitéry. CF games začínají tzv. Open a zúčastnit se jej může úplně každý. Stačí se zaregistrovat na stránkách: www.games.crossfit.com a už jen čekat, jaké workouty si pro ně pořadatelé vymyslí. Workoutů je celkem pět a statisíce lidí po celém světě si to mezi sebou rozdají v téhle bitvě. Úkolem každého je daný workout co nejlépe odjet a v daném časovém úseku udělat co nejvíce opakování předepsaných cviků, které mají jasně stanovené standardy. U toho všeho se ještě natočit na video a vložit toto video na svůj profil na zmiňovaných stránkách. Celé své snažení může přitom sledovat na denně aktualizovaném žebříčku a vidí tak, jak si stojí v regionu, anebo celosvětově. Nejlepší borci z Open postupují na Regionals a nejlepší odsud už na samotné CrossFit games do USA.

 

Co oficiální crossfit versus jeho mutace? Záleží na názvu a formě?

    Do té doby, než jsem se zúčastnil semináře k získání trenérského certifikátu L1 v Basileji jsem znal CF jen z videí a poznatky převážně čerpal z internetu. Tenhle seminář mi otevřel oči a ještě více utvrdil v tom, že tohle chci dělat. A i když to nebyla levná záležitost, tak to byl úžasný zážitek a teprve tam jsem pochopil celou podstatu CrossFitu jako takového. Tím chci říct, že mutace CrossFitu sice mají jiný název, ale stejně z něj vycházejí. Nicméně lidé, kteří propagují a provozují jeho mutace většinou na tomto trenérském kurzu nebyli a neznají tak jeho pravou podstatu. Takže ano, podle mě záleží na názvu a jeho formě, ale hlavně je to o kvalitních trenérech, kteří v gymu působí.

 

Honzu můžete mimo jiné vidět v Pure fitness Nová karolína Ostrava, kde v úterky odpoledne a čtvrtky dopoledne vede tréningy Crossfitu. Nebo ho také můžete potkat na týmové Crossfit Challenge, která se bude konat v polovině února v Pardubicích, a kde budou Ostravu reprezentovat minimálně 2 týmy.