Old fashioned – gentlemanovo guilty pleasure

FilipLifestyleLeave a Comment

IMG_3755

Ještě na počátku 19. století byl za koktejl v Americe považován ranní drink k překonání kocoviny. Obvykle sestával z pálenky smíchané s vodou, cukrem a  bitters (což je původně medicínská lihovina). O sto let později už byly za koktejl považovány všechny míchané drinky. Od té doby se Old Fashionned – doslova staromódní způsob přípravy koktejlu – používá pro označení původního a jedinečného drinku.

Na jeho dnešní podobě se podepsala spousta nešikovných nápadů. Zbavme se těchto mýtů a odkrýjme tajemství přípravy tohoto úžasně jednoduchého a elegantního koktejlu.

IMG_3737Krok #1

K přípravě je ideální old fashioned sklenice, se silným dnem a čirými, ne příliš zdobenými stranami. Old fashioned je totiž sám o sobě pohledný drink. Její velikost záleží na tom, zda-li se rozhodnete přidat led. Do sklenice přidejte cukr, který celkovou chuť koktejlu zjemní.  Jedna kostka bohatě postačí.

IMG_3739Krok #2

Kostku cukru zvlhčete pár kapkami Angostura aromatic bitters. Ty  neudělají koktejl hořčím, jak by se mohlo na první dojem jevit. Spíše v sobě sváže  jednotlivé chutě koktejlu včetně obsažených léčivých bylin. Dle uvážení přidejte šplouch vody a společně pak rozmudlujte pomocí delšího konce barové lžičky.

IMG_3744 (1)

Krok #3

K přípravě originálního Old fashioned přidejte bourbon nebo žitnou whisky. Zde se stává koktejl do velké míry subjektivní záležitostí a určitě se vyplatí experimentovat. Existuje nespočet variací obashující různé druhy brandy, tequily nebo rumů, ale zatím se nerozptylujme. Najděte si svůj oblíbený bourbon nebo žitnou.

IMG_3755

Krok #4

Přidejte led a celý koktejl pečlivě vymíchejte. Velká kostka ručně sekaného ledu dodá koktejlu ten správný charakter. Pohodlně se ale obejdete i bez něj. Zvažte kolik času svému požitku věnujete. Nepijete přece ochucenou vodu. Celý koktejl pak dochuťte citrónovou či pomerančovou kůrou a podávejte s malou barovou lžičkou.

Nyní se na chvíli zastavte! Podívejte se na svou sklenici. Zamíchejte. Přivoňte si. Ochutnejte. Tohle je Old fashioned.

Nezapomeňte, že cvičení dělá mistra! Časem získáte zkušenosti a příprava old fashioned se pro vás může stát meditací po dlouhém dni. Díky Bitters je také výborným aperitivem, který zvýrazňuje chuť. Na cestách se nechte inspirovat přípravou od vyhlášených barových mistrů a své společnici doporučte např. Cosmopolitan nebo Negroni.

 

Líbilo se Vám? Sdílejte

 

 

Pokud se chcete dozvědět více o historii nebo kontextu old fashioned, nabízím níže ještě několik postřehů a odkazu na literaturu:

#První zmínka o koktejlu je ze dne 13. května 1806 a vyšla v novinách Columbian Balance and Repository.  Odpověď editora na dotaz čtenáře, co to je koktejl, říká, že koktejl je nápoj složený z nějaké lihoviny, vody, cukru a bitters. Popis zní vcelku vágně, ale v podstatě odpovídá koktejlu Old Fashioned.

#Angostura Bitter je lihovina s nízkým obsahem cukru; intenzivní tmavočervená barva, výrazná vůně a rozvinutá hořkost, která odnímá nežádoucí sladkost a zvýrazňuje chuť. Používá se jako barvící, aromatizující a ochucující součást míšených nápojů. Pochází z Venezuela, nyní Trinidad. Byla založená roku 1824. Vyrábí se podle v tajnosti udržované receptury macerací kůry skořice, kakaových bobů a dalších …

Literatura:

WONDRICH, D. Imbibe!: From Absinthe Cocktail to Whiskey Smash, a Salute in Stories and Drinks to „Professor“ Jerry Thomas, Pioneer of the American Bar Featuring the Original Formulae. Perigee Books, 2007, 336 s. ISBN 978-0399532870

SIMONSON, R. The Old-Fashioned: The Story of the World’s First Classic Cocktail, with Recipes and Lore. Ten Speed Press, 2014, 176 s. ISBN 978-1607745358