Za nákupy do Evropy – Paříž

FilipAktualityLeave a Comment

eiffel

    Paříž. Město zamilovaných, město módy, ikonické památky, ale také i špinavé metro a nebezpečná zákoutí. Spousta z Nás si už návštěvu této legendární metropole vyzkoušela po svém. Charterové lety donedávna odlétaly obden ze tří letišť naší malé republiky, a tak nic nebrání tomu utéct z rutinního pracovního shonu za romantickým prodlouženým víkendem. 

    Na Paříži nás ale kromě romantiky láká také i množství historických monumentů (u kterých jsme se ještě nestihli tagnout) proložených příhodnou možností atraktivních nákupů – nebo je to naopak?

 

 
545828_3965528107066_1684611371_n

Letenka

    Nejprve si připomeňme pár praktických logistických skutečností. Do Paříže se letecky dostanete z Prahy a (donedávna i) z Ostravy. Zpáteční letenku seženete bezpečně do 2 500,- kč. Šťastlivci najdou i levnější. pro nejnižší cenu doporučuji letenku nakupovat přímo na stránkách přepravců, nebo letišť. Také už kvalita mobilních aplikací typu Aletenky šla hodně nahoru a vygenerují Vám skutečně relevantní informaci. V posledním případě už můžete vygůglit možnosti svaté trojice – SmartWings, Easyjet a Wizzair (Ryan air od nás do Paříže nelétá).

 

Cesta

    Po hodině a půl drcení kolen o protější nízkonákladové sedadlo v letadle přistanete na jednom ze tří hlavních letišť v Paříži. Nejčastěji se dostanete na Charles de Gaulle. Můžete, ale také přiletět na maličké letiště Beauvais vzdáleného pár desítek kilometrů od Paříže, kde nasednete na autobus, který Vás doveze na nejbližší konečnou zastávku metra – jízdenka Vás výjde na ca 12 eur. Třetím letištěm je Orly. Věnujme se ale letišti CDG (Charles de Gaulle). Po přistání se ocitnete v Terminálu 3 a do centra Paříže se můžete dostat několika způsoby. Pokud nechcete dát zhruba 60-80 Eur za taxi, můžete využít příměstských vlaků, jako 90% vašich spolucestujících – stačí se hrnout s davem, Jízdenka Vás výjde kolem 8 eur a můžete například dorazit na vlakové nádraží Grand Nord odkud už se dostanete absolutně kamokoli (křižovatka metra).

 

Ubytování

   Co se týče ubytování, nejvíce zkušeností mám asi se severem Paříže, tak jako mnozí jiní. Můžete  zde sehnat ubytování začínající již na 40,- eurech za noc, a co víc, v romanticky znějící loklitě Montmartre – ale nenechte se zmást, tady moc velkou romantiku nečekejte. Dobrodružství to jo. Lokalita je ale celkově dost něbezpecná. Hlavně v noci. Doporučil bych se co nejvíc přiblížit řece Seině. Kvalita ubytování roste , bezpečnost také, protože i v noci je centrum plné turistů. Roste samozřejmě i cena , ale pokud mate štěstí, natrefite i na nějaký levnější motel kolem 50 eur za noc. Konec konců, nejedete tady utrácet za hotel, že ne. 

    Jako perličku bych zmínil jednu vlastní zkušenost s ubytováním. Jelikož jsem do Paříže svého času cestoval opravdu často, a vždy jsem z CDG projížděl na nádraží Gare du Nord, řekl jsem si. že by bylo docela praktické najít si hotel někde poblíž. Dvě zastávky od centra, a až poletí nazpátek, nebudu muset s kufry zbytečně cestovat. Praktické, říkal jsem si a všechno zdánlivě vypadalo tak, jak jsem si nalinkoval. V noci, ale jakoby celé okolí kompletně změnilo obvykleé osazenstvo. Na rozích ulic se shromažďovali barevní i bílí muži a ženy, spojovalo je, ale pro mě velice výstřední oblečení. Den na to, když jsem v nedaleké restauraci hovořil se svým obchodním partnerem ,jsem se svěřil se svou zkušeností. Vysvětlil mi, že jako ve většině velkých městech Evropy, Paříže nevyjímaje, je okolí hlavního nádraží a blízkých hotelu, revírem obchodu s bílým masem, práškem a bůh ví, co by se ještě bílého dalo prodat. Stejnou chybu  jsem už neudělal. Čili obecně se dá řící, že kvalita ubytování v Paříži nemusí plně uspokojit Vaše očekávání – pravděpodobnost ale zvýšíte volbou jižnější lokality.

 

149445_3819192248761_2108696967_n

Co k jídlu?

   Pokud do Paříže míříte za gastronomickými zážitky, připravte na to hlavně svou peněženku. Za oběd, či večeři v restauraci s terasou, která Vás bude lákat na každém rohu, dáte minimálně 25, Eur na hlavu. Nestyďte se potom poprosit o karafu stolní vody na stůl – je zdarma. Pokud, ale neplánujete každý večer trávit romantickou večeří a spokojíte se se skromnějším, ale i pestřejším občerstvením, bohatě Vám na den vystačí 15,- Eur. Stačí, když si na snídani koupíte čerstvé pečivo s kávou (5,-Eur), na oběd se do syta občerstvíte např. gyrosu s hranolkami u přistěhovaleckých rychlých občerstvení, které taky najdete na každém rohu (6,- eur, i tady si řekněte o karafu vody) a na večeři si v obchodě kupte třeba velkou bagetu za 80 centů, šunku za 1,50 Eur a Evian za 1, -Euro.

   Takže jsme přiletěli, ubytovali se, najedli a mohli bychom konečně vyrazit za nákupy…teda památkami, co říkáte? Dnes je to ale už dost informací najednou, radší si to necháme na druhý díl, který můžete čekat opět na našich stránkách. A co se příště dovíme? Které obchody a památky stojí za to navštívit u Champs Elyssés, jak posvačit na české ambasádě před Eiffelovou věží…Galerie lafayete, La defense, Samaritaine, Les halles… no je toho spousta, těšte se.

Filip Štroch